Українська письменниця Оксана Забужко вважає, що в Юрія Андруховича не має інших переконань, крім власного нарцисізму. Про це вона розповіла під час спілкування з Інтернет-користувачами на „Українській правді. Життя”.

Кілька питань інтернет-користувачів стосується того, як Ви ставитеся до вислову Андруховича про те, що варто дати можливість від’єднатися Донбасу?

- Все, що я думаю про Юрине бажання за всяку ціну бути в центрі уваги, хоч би світ горів, я висловила ще 10 років тому, коли він опублікував жахливе «антикиївське» есе під назвою «Мала інтимна урбаністика».

Тоді у нас відбулась така собі міні-дискусія на сторінках газети «Столичные новости». Я спробувала йому пояснити, що український письменник — якщо він справді український письменник, а не просто гуру певної групи клакерів, — повинен би розуміти значення такої столиці, як Київ, для збереження єдності нації, і не бавитися «по приколу» в розкольницькі ігри, котрі ніколи не є безневинними.

Але Юра — людина «дзеркальна», як мачуха з «Білосніжки». Він живе для того, щоб йому плескали, а всього іншого або не чує, або, почувши, — ображається. Це така, досить важка, форма нарцисизму.

Я не думаю, що в нього взагалі є якісь погляди, які він готовий боронити, окрім цього погляду у «своє дзеркало», яке йому каже, що «він на світі наймиліший».

Принаймні, за останні півроку він вже, здається, вп’яте щось отаке, як з Донбасом, говорить, а потім пояснює, що його неправильно зрозуміли.

Досить дивне невміння висловитися, як для людини, яка є професійним літератором. Коли після тої його «ізбльованої хули» на Київ я йому відповіла, Юра навіть не зрозумів, про що я писала.

Для нього було значно важливіше, що його позиція тоді дуже сподобалася полякам, і звідтоді 10 років він позував перед ними в ролі «правильного українця», повторюючи їм їхній старий «яґеллонський міф»: що тільки Галичина, тобто там, де були поляки, — то є Європа, а все, що за Збручем, — то вже «дикий Схід», варварство й азіатчина.

Це подобається в Польщі, і це подобається в Росії, хоч і з різних причин. Юра не буде говорити нічого, що завідомо не подобається.

Тому питання не в ньому — а в тій його референтній групі, якій це подобається в Україні і, зокрема, в Галичині. Раз він це сказав, значить, така група існує, і це серйозна хвороба галицької субкультури.

GD Star Rating
loading...
Запись прочитали: 2 269