З 24 травня по 1 червня 2013 року у Мистецькому Арсеналі у Київі відбувається ІІІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», найбільша подія в Україні, що об’єднує літературу і мистецтво. На 10 майданчиках у Мистецькому Арсеналі проходять сотні подій за участі 200 видавництв, найвідоміших і улюблених українських авторів.

Саме цей майданчик обрали автори антології соціальної поезії «Анестезія: поети проти болю» для презентації свого проекту на підтримку розвитку в Україні паліативної допомоги та доступності знеболення.

Олена Заславська, Ярослав Мінкін та Олена Руда завітали до Києва щоб через вірші та спогади розповісти про стан невиліковно хворих людей, на проблеми яких українська влада закриває очі. Щогодини від раку в Україні помирає десятеро людей, часто – в жахливих муках, оскільки далеко не у всіх є доступ до знеболювального.

На початку презентації координатор кампанії доступу до знеболення StopБіль Надія Колесникова сказала, що 13 травня уряд прийняв постанову про спрощення доступу тяжкохворих до знеболюючих засобів: «Це перемога. Але ми не збираємося зупинятися. Аби привернути увагу суспільства ми використовуємо також і засоби мистецтва. На початку нашої співраці з Літературним угрупованням СТАН, під час фотовиставки у Луганську, я побачила фотографії людини, які вона робила, коли була хвора. Ми не в змозі перемогти смерть, але ми можемо зробити так, аби людина наприкінці життя не відчувала фізичних страждань і могла творити».
Антологія соціальної поезії «Анестезія: поети проти болю» побачила світ у рамках ініціативи Літературного угруповання «СТАН» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках кампанії «STOP БІЛЬ». Редакторкою антології стала Сусен Гашимова. Дизайн та макетування було зроблено художницею Ольгою Гуцало. Спеціально для перезнтації книги у Київі Ольга зробила символічні «пігулки» із цитатами з книги.

«Створюючи антологію я намагалася підкреслити, що будь-які проблеми в нашому житті та житті інших людей можна вирішити. Для мене було дуже важливо відчути цю книгу, зрозуміти кожного з авторів – їх біль та сум, щоб донести до читачів цю гірку пігулку мистецтва, що намагається допомогти українському суспільству» — розповідає Ольга.

«В антологію увійшли не тільки поетичні тексти восьми авторів з України, Литви та Латвії, а й їх листи на той світ – листи до близьких людей, яких вже немає серед живих. Бувають речі, про які можеш розповісти тільки ти, вкладаючи у кожне слово власний біль і досвід. У передмові до книги я писала, що ми починаємо з Анестезії словом аби перейти до Анестезії ділом і до цього закликаємо і наших читаців» — зауважила поет Олена Заславська.

В оформленні книги використані колажі Валерія Медіна, створені зі справжніх речей, використаних, зламаних і викинутих. Але люди – не речі, їх не можна просто так взяти і відправити у брухт, наголошує митець.

 

Фоторепортаж Инги Теликановой

GD Star Rating
loading...
Запись прочитали: 357