Початок весни як нового циклу життя і переддень Міжнародного жіночого дня були відзначені галереєю «Мистецтво Слобожанщини» обласного центру культури і мистецтва 6 березня 2014 відкриттям виставки в рамках арт – проекту «Материнство».

Оголошений конкурсний відбір робіт для участі в арт – проекті, кураторська робота завідуючої галереєю Віри Лагутіної дозволили об’єднати в одній експозиції творчість як зовсім юних авторів, так і класиків українського образотворчого мистецтва. Всього в експозиції – близько півсотні робіт 27 авторів. Представники різних поколінь, різних міст і країн, що працюють в різних напрямках і техніках образотворчого мистецтва, показали своє розуміння материнства.

Живопис, графіка, скульптура, авторська лялька, фотографія – це той широкий діапазон видів арт – практик, який демонструє сьогоднішні уявлення художників про фігуру матері і жінки, її місце у житті кожної людини, а також розширює межі материнства до більш широкого образу – батьків.

У сучасній культурі постійно відбуваються процеси переосмислення традицій і трансформації поглядів на загальноприйняті поняття та цінності. Проте залишаються основні координати, які тримають нас в системі базових людських принципів соціальних відносин.

«Тема материнства вічна, художники часто звертаються до неї. У моєму розумінні це – любов, доброта, гармонія. Якщо проаналізувати тематичний діапазон моєї творчості, то на різних етапах є роботи, присвячені даній тематиці, але спеціально для нинішньої виставки я зробила нові, які відповідають моєму сьогоднішньому відчуттю материнства, – каже учасниця арт – проекту Валентина Самойлік.– Напевно, зараз період, коли хочеться чогось спокійного, врівноваженого. Тема близька для всіх, для жінок особливо, так як багато хто з нас проходить цей етап у своєму житті».

Материнство для більшості асоціюється із миром, надією і оновленням. Ставлення до фігури матері в різних культурах може видозмінюватися, але мама, батьки та родина в цілому, є тією опорою і надійним тилом, які в найскладніших обставинах залишаються з нами.

«Представлені роботи дозволяють замислитися про місце батьків в нашому житті, про дітей і про те, наскільки важливий мир для всіх нас»,– зазначає відвідувачка галереї Юлія Чорна.

Кожна людина включена в змістове поле, де існують певні уявлення про соціальні взаємозв’язки, зобов’язання по відношенню до матері. Її образ є певним архетипом, що переходить із століття в століття, міцно вплетений в наше несвідоме, він зазнає змін залежно від умов життя соціуму і культурного контексту. Це одна з причин, по якій материнство як явище постійно актуалізується і не вичерпується, знаходячи відгук у творчості художників і дослідників у галузі гуманітарних дисциплін. Приміром, сьогодні актуального звучання отримала робота відомого харківського скульптора Миколи Рябініна «Мати і солдат» (з приватної колекції скульптора Олександра Рідного), яка допомагає по – справжньому глибоко оцінити мирне життя.

«Культура, наука, мистецтво розвиваються тільки в мирний час, і дітей добре виховувати з упевненістю в настанні завтрашнього дня. Я думаю, ця виставка дає нам надію на мирне майбутнє. Тут представлена дивовижна добірка творів, дивлячись на них, хочеться радіти приходу весни»,– висловила свою думку мистецтвознавець Віра Крилова.

Картини, твори мистецтва – це відображення незліченної кількості світів, інтерпретацій художників навколишнього світу, їх переживань і відчуттів у певній тематиці. Представлені на виставці роботи розповідають про тему творіння, оптимізм і певного роду святість всього того, що пов’язано з матір’ю. Тому багато з експонатів перегукуються з іконічними образами, а Наталя Меншова і Дарина Романова безпосередньо представили сучасну форму ікон, які мають глибокий віковий зв’язок із заданою темою. А ось художник – графік Альберт Іщенко з м. Санкт – Петербурга (Російська Федерація) представив відвідувачам роботу під назвою «Мати і дитя», реалізувавши своє бачення з нотками примітивізму.

У творчості авторів, чиї роботи можна побачити в рамках арт – проекту, біологічні аспекти материнства (виношування, народження) органічно сплетені з соціальними відносинами в сім’ї. Виховання – це один з найскладніших соціально – культурних процесів, і, безумовно, роль батьків у ньому неможливо переоцінити. Основний результат цього процесу – щасливі діти.

«На цих картинах – наше майбутнє, і воно прекрасно! Як би ми не хотіли, але все одно діти розумніші за нас, мудріші – це видно в їхніх очах. Наше завдання сьогодні – підтримувати мир для них, і скоро ми зможемо побачити вже їхні твори. Сьогодні через картини, скульптури, фотографії тут представлена любов і турбота, передані у творчості»,– каже художниця Ніна Вербук.

Святковий і зворушливий настрій усім присутнім на урочистому відкритті виставки подарували учні спеціалізованої школи мистецтв № 113: учасники дитячого колективу «Bon voyage» виступили з піснею «Мама».

Виставка триватиме до 22 березня 2014 року. В рамках виставки в галереї пройдуть творчі зустрічі, майстер – клас, кінопоказ.

Підготувала організатор екскурсій галереї «Мистецтво Слобожанщини»

Шелковіна Аліна

GD Star Rating
loading...
Запись прочитали: 173