7 квітня 2016 року о 19:00 на Благовіщення відбудеться весняний концерт фольклорного гурту «Володар». В програмі вечора: веснянки, весняні обряди, постові та ліричні пісні.

Період Великого посту співпадає із часом воскресіння природи, приходом на землю весни. У піст відбуваються усі ключові свята весняного циклу і саме тому люди співають веснянки стимулюючи природу до нового народження. У регіональних традиціях на Благовіщення обов’язково співали веснянки, бо вважали, що саме це свято є першим днем, коли можна співати на вулиці. Дзвінкий і гучний дівочий спів, що пронизував чисте весняне повітря, наші предки наділяли магічними властивостями: він допомагав природі прокинутися, скинути пута холоду і мороку. Перший вихід на вулицю з веснянками міг поєднуватися з обрядодіями – розкладанням ритуальних вогнів. Окрім символічного очищення вогні ще виступали як символ тепла, що зігрівало землю, а разом з нею і саму весну. В різних місцевостях схожі обряди мають назви: «гріти весну», «палити весну», «палити веснянку».

Благовіщення є одним з найшанованіших свят народного календаря, що знаменує пробудження природи, початок нового життя. «Сьогодні Господь поблагословив землю, оживає всякий корінчик» — кажуть у селах на Благовіщення. У багатьох місцевостях України і досі побутує думка, що до Благовіщення земля спить і її заборонено чіпати – копати, городити тини, оскільки це може спричинити посуху та неврожай. Саме ж свято Благовіщення вважають надзвичайно великим і суворим, тому уникають будь-якої роботи і кажуть: «Сьогодні даже пташка гнізда не в’є, а дівка коси не плете».

У більшості традицій України співом було насичене не лише Благовіщення, а й весь період Великого посту: «Цєлий пост спевали веснянку». Дівчата і молодиці щовечора могли виконувати веснянки та інші приурочені до цього періоду пісні, розповідаючи в них про свої почуття, хвилювання, висміюючи хлопців та оспівуючи закохані пари. Старші заміжні жінки під час посту могли виконувати постові псальми, супроводжуючи ними хатню роботу: прядіння, ткання. Не лишалися осторонь і чоловіки, які також могли завести свою пісню.

Учасники гурту «Володар» зібрали велику кількість пісенних матеріалів весняного циклу і постійно поповнюють свій репертуар у фольклорних експедиціях. Під час весняного концерту в Музеї Івана Гончара звучатимуть пісні, які співали в селах на Благовіщення та впродовж усього Великого посту: веснянки, весняні заклички, постові та ліричні пісні з Середнього і Лівобережного Полісся, Наддніпрянщини. Також будуть продемонстровані фрагменти ранньовесняного обряду з с. Осівка Ємільчинського району, що на Житомирщині, які були відзняті безпосередньо на Благовіщення у 2006 році.

Вхід вільний.

Місце: Музей Івана Гончар, Київ. вул. Лаврська, 19 (Івана Мазепи, 29)

Джерело 

GD Star Rating
loading...
Запись прочитали: 4