20 лютого о 19.00 у рамках проекту «Донбаські Студії» в ІЗОЛЯЦІЇ відбудеться відкриття виставки «Документація повсякденності» та презентація-обговорення книги фотографа Олександра Чекменьова «Passport».

На виставці будуть представлені фотографії з відомих серій «Донбас» та «Український паспорт».

Хто документує сучасну українську історію? Яка роль фотографа та візуального мистецтва під час кризи та війни? Предметом обговорення стане специфічна роль фотографа та фотографії в сучасній історії українського суспільства. Документація певних сюжетів з часом може перетворитись на панівний візуальний наратив. Так, наприклад, нещодавні події на Донбасі актуалізували твори мистецтва про регіон у новому контексті. Ба більше, ці фотосерії перетворились на предмет рефлексії для тих, хто намагається віднайти причини того, що трапилось з українським суспільством впродовж останніх років.

У коментарі ArtUkraine модераторка зустрічі, мистецтвознавиця Аліна Сандуляк зауважила, що в Україні цінність робіт Олександра Чекменьова, який знімав Донбас і загалом документував життя Східної України впродовж більше ніж 20 років, лише починають усвідомлювати.

 

Дослідниця наголосила, що в Європі та Америці подібні довготривалі проекти зазвичай супроводжуються великими ретроспективними виставками, видавництвом фотокниг і закупівлею фотографій до колекцій музеїв. Натомість знаний за кордоном український фотограф ще не мав в Україні жодної ретроспективи чи бодай великої виставки з різними серіями.

За словами Аліни Сандуляк, важливість і цінність фотографій Чекменьова полягає в тому, що вони взаємодіють з глядачем одразу на кількох рівнях та розповідають про різні культурні, соціальні, та політичні аспекти.

 

«Це і документи регіону епохи незалежності (серії «Люди» та «Чорно-білий Луганськ» він починає знімати у 1993), це викриваючі, фактично прямі маркери відношення держави до суспільства (серія «Паспорт» 1994-1995 показує жахливі умови існування людей з вадами у невеликих селищах Луганської області), і це, що найголовніше, естетично сильна художня документальна фотографія, відверті образи якої чіпляють і залишаються в пам’яті. Героєм всіх його серій є звичайна людина, це найбільша цінність для Чекменьова», — коментує мистецтвознавиця.

 

Про нещодавно видану фотокнигу «Паспорт» та проект, презентований у ній, про фотографічний погляд на витіснених з суспільства людей, про образ Донбасу 20 років тому та зараз (проект «Донбас» 1994-2015 / проект «Війна у Донбасі» 2014-2016) мистецтвознавиця сподівається поговорити на зустрічі в рамках відкриття.
Олександр Чекменьов — український фотограф-документаліст. Розпочав свою фотографічну кар’єру у місцевій фотостудії в рідному Луганську, а з 1997 почав працювати фотокореспондентом у Києві. Його проекти фокусуються на людях, які постраждали від розпаду Радянського Союзу, і є інтимним інсайдерським поглядом на болючий перехідний період території, що колись була великим вугільнодобувним регіоном, а зараз перебуває у стані кризи.

 

Фотосерії Олександра публікувалися у таких журналах як New York Times Lens blog, Time Lightbox, New Yorker Photo Booth, MSNBC, Quartz. Виставки Чекменьова проходили в таких галереях як Side Gallery (Newcastle), Third Floor Gallery (Cardiff), Clara Maria Sels (Duesseldorf), Blue Sky Gallery (Portland).

Події в рамках проекту «Донбаські Студії» відбуваються щомісяця. Слідкувати за анонсами можна тут.

Вхід вільний.

Джерело 

GD Star Rating
loading...
Запись прочитали: 4